مطالعات مدیریت دفاع مقدس

بانک جامع اطلاعات مجازی پژوهشهای مدیریتی در حوزه دفاع مقدس و مدیریت جهادی

مطالعات مدیریت دفاع مقدس

بانک جامع اطلاعات مجازی پژوهشهای مدیریتی در حوزه دفاع مقدس و مدیریت جهادی

جستجو در سایت

دفتر رهبر انقلاب

دانشگاه امام صادق

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

خبرگزاری دفاع مقدس

هسته مطالعات مدیریت جهادی

عضویت در خبرنامه سایت
کارنامه عملیاتها
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
اسلايدر تصاوير

 ویژه نامه

آخرین مطالب

مطالبات پژوهشی

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی در نخستین سالگرد یادبود سردار شهید حاج حسن شاطری در آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان اظهار داشت: گرچه امروز در ادامه حرکت‌های گذشته، شماری از کشورهای اسلامی مدعی رهبری جهان اسلام هستند و برای آن تلاش می‌کنند، اما هیچ کشوری جز ایران نمی‌تواند این مسئولیت خطیر را برعهده گیرد.

وی ابراز داشت: انقلاب اسلامی در دو بُعد ساختار و شاکله نظام و چارچوب مدل‌ها خود را به خوبی نشان داده است و مردم نیز امروز از آن پشتیبانی غیرقابل تصوری دارند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران اذعان داشت: مردم تجلی عظمت انقلاب اسلامی را در مدل‌ها و رفتارهایی که از آن در سایر کشورها الگوبرداری می‌شود می‌بینند و این الگوها هر روز در بخش‌های مختلف برای جهانیان ملموس می‌شود.

‌سلیمانی اضافه کرد: انقلاب اسلامی امروز مدل و الگویی منحصر به فرد است و بحث ما در ارتباط با امثال شهیدان باکری، شوکت‌پور و سردار شاطری تنها بحث بر سر یک فرمانده لشگر یا پادگان یا یک فرمانده نظامی منصوب شده و مدرج نیست.

وی عنوان داشت: باید توجه داشت که چرا جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس به مدرسه‌ای برای مردم ایران تبدیل شد و هنوز هم از درس‌های متعدد آن بهره‌مند هستیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران متذکر شد: دفاع مقدس امروز هم برای ما الگو است و مدل رفتاری حقیقی، دینی، اخلاقی و مدیریتی خاصی را در ابعاد گوناگون به نمایش گذاشته است.

‌سلیمانی بیان داشت: به همین خاطر است که می‌گوییم امثال شهیدان، باکری، شوکت‌پور و سردار شاطری خودشان یک الگوی زیبای قابل تقدیر هستند و بحث درباره آنها از یک فرمانده نظامی فراتر است.

وی افزود: در بُعد رهبری نیز امروز شاهدیم که کشور به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌شود و مقام معظم رهبری به خوبی توانسته‌اند نقشه‌های شوم دشمنان را نقش بر آب کنند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ادامه داد: نکته جالب در این بخش این است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با وجود اینکه ولی فقیه، عالمی دینی و انسانی بسیار حکیم و مدبر هستند اما اصرار دارند که در هر جلسه رسمی و غیر رسمی همان چفیه دوران دفاع مقدس را بر گردن خود داشته باشند و این نشان می‌دهد که این الگوها تا چه حد برای‌‌مان مهم است.

سلیمانی افزود: دفاع مقدس یک مدل موفق قابل تقدیر است که باید همواره بدان توجه شود.

وی گفت: روحانیت شیعه امروز اگر بخواهد در دوره طولانی اسلامی که به خوبی توانستند مذهب شیعه را حفظ کنند و اسلام را دست به دست به مردم امروز رساندند؛ نمایشگاهی از خود بروز دهند، بدون تردید بهترین جلوه این نمایشگاه دفاع مقدس است.

وی گفت: جامعه امام زمانی در دوران دفاع مقدس به خوبی شکل گرفت و امثال شهیدان باکری و خرازی در این دوره بسیار الگو بودند فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران افزود: سردار شهید باکری مدرسه عاشورا را به خوبی تاسیس کرد و مدل رفتاری باکری پایه‌گذاری شده است.

سلیمانی گفت: این مدل رفتاری ناب از متن و عمق اسلام برخاست و این کارکرد است که در جهان دگرگونی بوجود آورد و مقابل تمام مدل‌های دشمن خود را به زیبایی نشان داد.

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: برابر این مدل متعالی، مدل دشمن قرار داشت که پر از ظلم و جور، اعدام ، شکنجه و گورهای دسته‌جمعی و اجحاف بود.

وی گفت: از این‌رو وقتی می‌گوییم شهیدان باکری و خرازی تنها فرماندهان لشکر نبودند، بدین معنی است که این شهدا مرجع تقلید برای رزمندگان و عامه مردم نه در بعد احکام دینی و مذهبی بلکه در حوزه رفتار،‌اخلاق و مدیریت بودند.

سلیمانی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس،‌ رزمندگان به خوبی از این بزرگان تبعیت می‌کردند و وقتی شهید خرازی با تن صدا، ذکرها و لباس و کلاه سر خاص مشاهده می‌شد، سایران نیز از او تقلید می‌کردند.

وی تصریح کرد:امروز تردیدی نیست که شهدا در کشور مقتدرترین و ماندگارترین چهره‌ها محسوب می‌شوند و مردم با این چهره‌ها و سیره آنها زندگی می‌کنند و به این شیوه عشق می‌ورزند.

فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: الگوهایی که از شهدای بزرگ انقلاب و دوران دفاع مقدس برجای ماند و امروز از آنها پیروی می‌شود، بالاترین نقش را در تطهیر جامعه و صدور انقلاب اسلامی داشته است.

سلیمانی افزود: مبارزه‌طلبی و توجه به روحیه مذهبی از عناصر اصلی تشکیل دهنده یک چهره انقلابی است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران همچنین با اشاره به اینکه شهید شاطری یک مدل اخلاقی و رفتاری و الگویی بی‌بدیل در جهان محسوب می‌شود، گفت: فکر سردار شاکری وقتی در لبنان وارد شد، سازندگی‌های بسیاری به وجود آورد و این شهید والامقام هنگامی که چهره غم‌گرفته لبنان را که بر اثر خرابی‌های وسیع به وجود آمده بود، مشاهده کرد، تمام سعی و تلاش خود را بر این قرار داد تا این کشور را بازسازی کند.

وی گفت: با رفتار سردار شاطری، مناطق جنوب لبنان آنچنان عوض شد که فکر نمی‌کنیم هیچکس به اندازه او توانسته باشد در این کشور کار کند و به تبلیغ مذهب شیعه بپردازد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران افزود: کار سردار شاطری بزرگتر از سطح جبهه و منطقه عملیاتی بود؛ او با حقیقت عمل و اخلاق خود دل‌ها را به تسخیر درآورد و بزرگی او پس از شهادتش نمایان شد.

سلیمانی گفت: مسیحی‌ها برای کمتر شهیدی در کلیساها و مناطق مختص خودشان مجلس یادبود می‌گیرند اما در جریان شهادت سردار شاطری شاهد بودیم که تمام مذاهب و ادیان جنوب لبنان برای این شهید والامقام مراسم برگزار کردند.

وی گفت: سردار شاطری با اخلاق و رفتار نیکو در لبنان کار می‌کرد و به همین خاطر نیز ماندگار شد و همه مردم او را دوست داشتند و در مشکلاتشان به وی رجوع می‌کردند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران افزود: سردار شاطری بزرگتر از این است که ما بخواهیم وی را تنها یک فرمانده بدانیم و می‌توان گفت که امثال شهید شاطری از یک فرد، شهر، استان و حتی کشور بالاتر هستند و در حقیقت نماد مذهب تشیع محسوب می‌شوند.

سلیمانی با بیان اینکه شهید شاطری یک مدل و الگوی موفق و تمام عیار برای جهان اسلام بود، ادامه داد: نظیر این شهید هستند که انقلاب و مذهب اسلام را بیمه می‌کنند و همواره در دل‌ها جاودان می‌مانند.

وی گفت:‌ ترویج ابعاد مذهبی و ملی انقلاب اسلامی در حقیقت مرهون زحمات شهید شاطری و امثال وی است.

وی گفت: امروز شاهد هستیم که دشمن از مبارزه با جمهوری اسلامی ایران نه تنها سودی نمی‌برد، بلکه جایگاه والای انقلاب اسلامی سبب شده است تا قدرت‌های شرق و غرب مقابل ایران ناتوان شوند.

وی همچنین دفاع مقدس را نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی دانست و گفت:‌دشمنان همواره از توطئه‌های مختلف برای برخورد با نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کردند اما همواره در رسیدن به اهداف خود ناتوان مانده‌اند.

متن کامل خبر: جهان نیوز

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ابزار هدایت به بالای صفحه