مطالعات مدیریت دفاع مقدس

بانک جامع اطلاعات مجازی پژوهشهای مدیریتی در حوزه دفاع مقدس و مدیریت جهادی

مطالعات مدیریت دفاع مقدس

بانک جامع اطلاعات مجازی پژوهشهای مدیریتی در حوزه دفاع مقدس و مدیریت جهادی

جستجو در سایت

دفتر رهبر انقلاب

دانشگاه امام صادق

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

خبرگزاری دفاع مقدس

هسته مطالعات مدیریت جهادی

عضویت در خبرنامه سایت
کارنامه عملیاتها
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگذين عكس
اسلايدر تصاوير

 ویژه نامه

آخرین مطالب

مطالبات پژوهشی

با سخنرانی محسن رضایی، رفیق‌دوست، علایی، فتح الله جعفری و عابدجعفری و ...

شست تخصصی بررسی دستاورد‌های مدیریتی هشت سال دفاع مقدس با هدف تشکیل «اندیشکده مدیریت دفاع مقدس» و همچنین تعیین راهبردها و کمیته‌های علمی برگزاری نخستین کنفرانس ملی دستاوردهای مدیریتی هشت سال دفاع مقدس (توسعه الگوهای مدیریتی ایران 1404) با حضور محسن رضایی، محمدرضا صادق، سردار علایی و دیگر سرداران جنگ در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این نشست محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد رضا صادق مشاور رسانه‌ای رییس جمهور، سردار علائی مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان، سردار جعفری رئیس بنیاد شهید باقری، سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید، دکتر حسن عابد جعفری وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس، محسن رفیق دوست، قدمی رئیس سازمان بحران کشور، سردار طلایی عضو شورای شهر، امیر محمدحسن نامی نامی قائم مقام بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس، سردار جواد خضرایی مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس و جمعی از فرماندهان ارشد نظامی و استادان رشته مدیریت در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست ضمن تشکر از ایده مرتبط کردن تجارب مدیریتی در دوران جنگ با آموزش‌های جدید مدیریتی در کشور عنوان کرد: دستاوردهای ملت ایران در جنگ صرفا آزادسازی مملکت نبود بلکه دانش و آموزش‌هایی در آن نیز وجود داشت. این دانش باید استخراج شود و به صورت مباحث نظری به محافل آکادمیک وارد شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانش‌هایی که غرب هم اکنون به آن مجهز است و در دانشگاه‌های خود تدریس می‌کند پس از جنگ جهانی دوم به دست آمده است، تصریح کرد: سال اول جنگ با شکست‌های پی در پی روبرو بودیم که با تحول در مدیریت نه تغییر در مدیریت جنگ توانستیم پیروزی‌های پی در پی و شگفت‌انگیزی را در سال دوم تا پایان جنگ داشته باشیم. با این تحول بررسی کردیم تا ببینیم با چه توان،تدبیر و اهدافی باید به موفقیت دست یابیم. بنابراین در گام اول به توانمندسازی دست زدیم که در حالت عادی ۱۰ سال به طول می‌انجامد. از سوی دیگر به دلیل بی‌تجربه بودن نیروی انسانی آموزش‌ها را با یادگیری همراه کردیم. ضمن اینکه امکانات‌مان را به صورت غنیمتی و سبک توشه و رفیق مآبانه تبدیل کردیم. در مرحله نهایی کمک‌های مردمی و نیز ایمان انقلابی و عارفانه همراه با موارد ذکر شده را در بحث امکانات به کار بردیم.

وی ادامه داد: تدبیر ما این بود که به علت اینکه توان مادی نداشتیم در اراده دشمن خلل ایجاد می‌کردیم و نیز از نظر هدف و تاکتیک نیز مناطق معنادار از نظر نظامی را برای دور زدن دشمن و سایر موارد به کار می‌بردیم.

در ادامه این نشست محمد رضا صادق مشاور رسانه‌ای رییس جمهور با بیان اینکه شخص رییس جمهور روحانی خاطرات خوبی از جنگ و جبهه به عنوان یک روحانی که مدیریت یک بخش ویژه را داشتند در ذهن خود دارد، خاطرنشان کرد: شخص رییس جمهور از دوران جنگ آموزه‌هایی را دارند که برای کشور مفید است. علاقه‌مندی ایشان نیز به پیشبرد اهداف مطرح شده در این نشست تخصصی است. بنده نیز به عنوان مامور پیگیری و ارتباط با نهادهای مختلف در این رابطه تمام تلاش خود را به کار می‌برم و در خدمت دوستان هستم.

وی در پایان تاکید کرد: رییس جمهور در شرایطی کشور را تحویل گرفته‌اند که تجربه همین دوران نیز نیازمند واکاوی و بررسی است.

دکتر امیری دبیر علمی بررسی دستاورد‌های مدیریتی هشت سال دفاع مقدس در ابتدای این نشست گفت: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در سال آینده اقدام به برگزاری نخستین کنفرانس ملی دستاوردهای مدیریتی هشت سال دفاع مقدس (توسعه الگوهای مدیریتی ایران 1404) با هدف استفاده از تجربه‌های مدیریت در دوران جنگ در سال دفاع مقدس و بهره‌برداری و الگوسازی از آن در نظام مدیریت اجرایی کشور می‌کند.

وی همچنین از راه اندازی اندیشکده مدیریت دفاع مقدس متشکل از مدیران و فرماندهان دوران دفاع مقدس و اساتید رشته مدیریت به عنوان شورای مشورتی اندیشکده خبر داد و هدف از این نشست را بررسی و تبین اهداف و محورهای کنفرانس و تعیین کمیته های علمی و راهبردی آن عنوان کرد.

حسین علائی از فرماندهان دوران دفاع مقدس درادامه این نشست تاکید کرد: در جهان امروز مهمترین مسئله‌ای که همه کشورهای برای پیشرفت خود در نظر دارند انتقال فناوری مدیریت است، زیرا خود مدیریت یک نوع فناوری است. بر کسی پوشیده نیست که بسیاری کشورها علت عقب‌افتادگی‌شان مدیریت است زیرا برای اصلاح ساختار جامعه و سازمان‌ها و پیشرفت باید بر مدیریت تکیه کرد.

وی با طرح این سوال که از مدیریت دوران جنگ چگونه می توان استفاده کرد؟ اظهار داشت: شاید اندیشکده‌ای که دکتر امیری و سایر دوستان در پی راه‌اندازی آن هستند از این جهت می‌خواهد به موضوع بپردازد. بنابراین تشکیل این اندیشکده هیچگونه موازی کاری با سایر اقدامات و پژوهشکده‌های فعال در این زمینه ندارد.

وی افزود: اگر دوران جنگ را تجربه‌ای در نظر بگیریم که به راحتی قابل تکرار نیست تمام فعل و انفعالات دوران جنگ می‌تواند به عنوان یک تجربه و درس مطرح شود. تمام دوران جنگ را نمی توانیم مدیریت موفق ارزیابی کنیم همانگونه که مدیریت‌های موفقی در دوران جنگ داشتیم که حاصل آنها حفظ تمامیت ارزی ایران و راندن ارتش متجاوز از سرزمینمان بود.

حسن عابد جعفری وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس نیز با حضور در این جلسه با بیان اینکه برای استفاده از تجربیات دوران دفاع مقدس در مدیریت امروز کشور باید دو پیش فرض را مد نظر داشت،خاطرنشان کرد: پیش فرض اول این است که جنگ، پیچیده‌ترین فعالیت انسانی در طول تاریخ است زیرا در جنگ‌ها افراد همه پتانسیل‌های مادی و معنوی خود را به میدان می‌آورند. بنابراین جنگ‌ها عرصه شکل گیری ایده‌ها و دانش‌های تازه و جدید هستند. از این حیث خود ماهیت جنگ قابل مطالعه و بررسی است. ماهیت جنگ رفتارهایی را می‌طلبد که با رفتارهای کلیشه‌ای در تضاد است. بنابراین جنگ مبداء شکستن کلیشه‌ها است. با این پیش فرض باید به این پرسش پاسخ داد که نوآوری جنگ ما چه بوده است؟

وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس پیش فرض دوم را این گونه ارائه داد: علم مدیریت ذاتا محافظه کار است برخلاف علم رهبری که ذاتا تغییر و تحول محور است. در جنگ‌ها نباید به دنبال مدیریت بود و خواهش بنده این است که لفظ مدیریت در مباحث اخذ تجربه از دوران دفاع برای اداره کشور در عصر حاضر با دقت بیشتری به کار رود. بنابراین باید لفظ رهبری را به کار برد زیرا جنگ دگرگون کننده است.

وی ادامه داد: باید از نظر دور داشت که سیر تاریخی مدیریت از سخت به نرم حرکت می‌کند. امروزه پیرامون معنویت در مدیریت بحث می‌کنند بنابراین نمی‌توان جنگ ما را تنها یک جنگ سخت‌افزاری در نظر گرفت. بدون شک جنگی که بجای اینکه منجر به آشوب و آسیب شود مایه مباهات است، وجه نرم‌افزاری قوی دارد.

عابد جعفری خاطرنشان کرد: در کانون هر انقلابی یک عارف نشسته است که عرفانش از وی سرریز می‌کند و به جامعه تسری می‌یابد. نقش امام (ره) در انقلاب ما چنین نقشی بود. نباید از نظر دور داشت که جنگ از دل انقلاب بیرون آمده است و ماهیت انقلاب ما یک فرهنگ عارفانه بود.

در ادامه محسن رفیق دوست وزیر سپاه دوران دفاع با تاکید بر اینکه جنگ یک ملت تنها در برابر قدرت‌ها بدون هیچ پشتوانه‌ای خود یک دانشگاه است، تصریح کرد: ایران با تجربه خود از دوران جنگ از نظر نظامی به مرحله‌ای رسیده است که هیچ قدرتی توان مقابله با او را ندارد. در زمان جنگ این گونه نبود که افراد بی‌سواد برای اداره جنگ بروند. افراد دانشگاهی ادامه مباحث دانشگاهی خود را به میدان جنگ بردند.

انصاری قائم مقام بنیاد شهید هم در این نشست با تاکید بر اینکه بر اساس گفتار رهبری مدیریت ما در جنگ تنها مدیریت نظامی نبود مطرح کرد: مدیریت پشتیبانی، مدیریت دیپلماسی سیاسی، مدیریت تبلیغات و از همه مهم‌تر مدیریت زمان از جمله ارکان مدیریتی بود که در جنگ ۸ ساله ما علیه عراق مطرح بود.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ابزار هدایت به بالای صفحه